niedziela, 9 marca 2014

Kupno gitary wymaga męskich decyzji


Chciałbym poruszyć dziś kwestię kupna pierwszej gitary lub każdego innego instrumentu, świadomie. Nie mówię tu o gitarze, którą albo kupili np. rodzice albo znaleźliśmy na strychu czy gdziekolwiek indziej. W każdym razie gdy pogramy trochę na gitarze, spodoba nam się to i szukamy czegoś lepszego lub elektryka, to zazwyczaj wertujemy internet w poszukiwaniu czegoś co nas zadowoli. Podstawowym błędem popełnianym przez młode osoby jest to, że skoro lubię dajmy na to Kirka Hammetta to kupujemy jego sygnaturę i wszystko co z tym związane. Inną sprawą jest próba naśladowania brzmienie lub inspiracją tym brzmieniem, można wykorzystać doświadczenia innego gitarzysty lecz kto po roku grania może powiedzieć czego od gitary oczekuje. Oczywiście wie, że chce grać na stracie, singlach, bo słucha Red Hot Chilli Peppers lub co tam innego, ja nawet po trzech latach wiedziałem tylko tyle. Jeśli możesz teraz w głowie wyobrazić sobie brzmienie gitary na jakiej chcesz grać to myślę, że jesteś jednym z niewielu, którzy szczerze i w pełni wiedzą czego chcą, a nie ulegają chwilowej ekscytacji zespołem.

Tak więc jak wybrać?

Potrzebujesz tylko kilku informacji jak na przykład można zobaczyć na stronie forum Magazynu Gitarzysta.
Jak widać mamy podać tu tylko podstawowe informacje na temat siebie i tego co chciałbym z tym robić. Tylko tyle potrzeba. Zazwyczaj ludzie, którzy później proponują nam gitarę wybierają ją spośród kilku, które najlepiej brzmią w podanym przez nas gatunku i mogą nam pod pasować. Warto takich osób się popytać na początku by wybrać gitarę najlepiej zrobioną, by grało się na niej przyjemnie bez nerwów, że coś nam skrzypi, tu lakier odprysnął czy inne mankamenty, które owszem zdarzają się najlepszym lecz można je w dużym stopniu wykluczyć. Warto też abyśmy, w miarę możliwości, pojechali do najbliższego sklepu muzycznego obejrzeć z kimś obeznanym kilka gitar. Może on nam pomóc w doborze odpowiedniego dla nas modelu. Ja mogę służyć tu za przykład gdyż i gitarę i wzmacniacz kupiłem za poleceniem osób w internecie i nie zawiodłem się. Teraz po kilku latach grania wiem czego oczekuję od gitary, jak ma grać i wyglądać, bo swoją drogą to jedna z najważniejszych rzeczy dla młodego gitarzysty choć nie najważniejsza.

"Kupno gitary wymaga męskich decyzji"

Nie lubię osób, które bawią się z kupnem gitary, a przynajmniej tej pierwszej. Oglądają Allegro i patrzą "O! Jaka fajna gitara, spytam się czy ją ktoś poleci". Na takie pytania nie często się odpowiada, bo gdybyśmy chcieli każdą gitarę na Allegro przejrzeć i napisać, że tą warto kupić a tej nie zajęłoby to zbyt wiele czasu i jest absolutnie bezsensowne. Tytuł tego posta, który sam kiedyś usłyszałem gdy robiłem coś podobnego do opisywanej przeze mnie sytuacji, powinien być sentencją dla każdego kto kupuje gitarę. Nie warto jarać się każdą nową ofertą, bo za jakiś czas okaże się, że to co nam się kiedyś podobało teraz może nie być już tak dobre. Najlepiej jest kupić jakąś nie drogą gitarę, którą będzie można potem odsprzedać jeśli się okaże, że to nie to.

Spis rzeczy, które zrób przed zapytaniem o kupno, lub samym kupnem gitary.


 • Zastanów się czego słuchasz i co lubisz,.
 •  Jaki rodzaj muzyki preferujesz,
 • Jak gitara ma wyglądać,
 • Ile mniej więcej możesz lub chcesz wydać,
 • Pojedź ograj gitarę,
 • Pogadaj z kolegą, znajomym obeznanym w temacie,
 • I pamiętaj wybór należy do CIEBIE(!) ktoś może Cię tylko nakierować, podać kilka propozycji,

 • Na koniec...

  Tak więc zaufaj innym, bardziej doświadczonym kolegom, którzy pomogą Ci najlepiej jak mogą. Potem jak pograsz na gitarze kolejny rok, dwa poznasz samego siebie. Możliwe też, że się zniechęcisz do gry i będziesz musiał sprzedać gitarę, którą tyle wybierałeś. Tak jak pisałem, wybierz coś nie drogiego ale dobrej jakości by potem po odsprzedaniu lub nie wiedzieć lepiej jaka ta gitara ma być i jak brzmieć.
  Tak więc jeszcze raz powtórzę, że "KUPNO GITARY WYMAGA MĘSKICH DECYZJI".

  Cześć
  O TheArkow

  Jestem Arek. Gram na gitarze, czasem fortepianie. Recenzuje i testuje sprzęt gitarowy taki jak: gitary, wzmacniacze, efekty, kable, paski itp.

  Możesz być zainteresowany

  2 komentarze: